Etykieta Dojo
("Przypomnienia w praktyce Aikido")
-
Aikido decyduje o życiu i śmierci za jednym ciosem, więc ćwiczący muszą starannie przestrzegać nauk instruktora, a nie konkurować ze sobą, by sprawdzić, kto jest najsilniejszym.
-
Aikido jest metoda walki, która uczy jak można sobie poradzić z kilkoma przeciwnikami. Adepci muszą się ćwiczyć w czujności nie tylko wobec tego, co się dzieje przed nimi, lecz także po bokach i z tyłu.
-
Trening należy zawsze prowadzić w przyjemnej i radosnej atmosferze.
-
Instruktor naucza jedynie jednego, niewielkiego aspektu tej sztuki. Każdy ćwiczący musi - poprzez nieustanną praktykę i trening - sam odkryć jej wszechstronne zastosowania.
-
W codziennej praktyce najpierw zaczynaj od ruchów ciała, a następnie przechodĽ do bardziej intensywnej praktyki. Nigdy nie wymuszaj niczego w nienaturalny lub nieuzasadniony sposób. Jeżeli przestrzega się tej zasady, nawet ludzie w starszym wieku nie doznają krzywdy i będą mogli trenować w przyjemnej i radosnej atmosferze.
-
Celem Aikido jest ćwiczenie umysłu i ciała i wykształcenie szczerych i zdecydowanych ludzi. Ponieważ wszystkie jego techniki ma przekazywać bezpośrednio jedna osoba drugiej, nie należy ujawniać innym lekkomyślnie, gdyż to mogłoby doprowadzić do ich użycia przez ludzi niegodnych.
(Morihei Ueshiba; 1935 r.)
Ponieważ te uwagi pisano około roku 1935, niektóre zwroty językowe mogą się wydawać prawie archaiczne, ale podstawowe wskazania zachowały swoją wartość. Po podsumowaniu można je podać tak:
-
Prawdziwego Aikido nie opanuje się nigdy, jeśli nie postępuje się ściśle według pouczeń instruktora.
-
Aikido jako sztukę walki doskonali się poprzez bycie czujnym wobec wszystkiego, co dzieje się wokół nas i wystrzeganie się odsłonięcia wrażliwych miejsc ciała (suki).
-
Praktyka staje się radosna i przyjemna, jeśli się trenuje tylko tyle, by nie dokuczał nam ból.
-
Nie zadowalajcie się tym, czego nauczono was w dojo. Trzeba stale rozważać, wypróbowywać i rozwijać to, czego się nauczyliście.
-
Podczas praktyki nigdy nie należy niczego wymuszać w nienaturalny lub nieuzasadniony sposób. Adept powinien podejmować trening odpowiedni do swego ciała, kondycji fizycznej i wieku.
-
Celem aikido jest rozwój prawdziwie ludzkiej osobowości. Nie powinno się go używać do okazywania ego.
Kisshomaru Ueshiba; Duch Aikido; tłum.:A. Sobolewski i T. Zając; Wrocław 1991; s.92-93.